٦ فروند اسكله مسافربری به ارزش ٣٣ ميليارد ريال توسط مهندسان ایرانی در قشم ساخته شد و باعث صرفه جویی 40 درصدی در مصرف ارز کشور در ساخت این اسکله‌ها شد.

به گزارش خبرگزاری فارس از قشم، شرکت مکین دریای قشم  زیر مجموعه شرکت هلدینگ مکین دریای تهران است که با هدف ساخت اسکله‌های تخصصی آلومینیومی و فلزی از سال ١٣٩٥ با سرمایه گذاری 100 میلیارد سرمایه ریالی و 2 میلیون یورو سرمایه ارزی  شهرک صنعتی طولا قشم آغاز به کار کرد.

مدیرعامل شرکت مکین دریای قشم ظهر امروز در جمع خبرنگاران گفت: مهندسان بخش طراحی شرکت مکین دریا به یکی از کشورهای صاحب سبک در ساخت اسکله‌ها اعزام شدند و دانش فنی لازم را کسب کردند.

مهدی زارع افزود: امروزه با توجه به توانمندی که مهندسان ایرانی مکین دریا در این زمینه به دست آوردند، همه نقشه‌های اجرایی، آنالیزهای اسکلت‌ها توسط تیم فنی انجام می‌شود و پس از تأیید کارفرما مورد اجرا و بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

وی تصریح کرد: سازمان شیلات، اداره بنادر و کشتی‌رانی و استانداری‌ها در طرح‌های حمایتی که از صیادان و مردم ساحل نشین دارند، کارفرماهای ما محسوب می‌شوند که به اسکله‌های فلزی و آلومینیومی نیاز دارند و سفارش می‌دهند.

مدیرعامل شرکت مکین دریای قشم خاطرنشان کرد: 2 هزار و 300 کیلومتر ساحل در جنوب کشور وجود دارد که پروژه‌های مختلفی در این بخش به دست مکین دریا انجام شده است.

وی  با بیان اینکه در بخش شمالی دریا نیز شرکت پروژه‌های مختلفی اجرا کرده، گفت: در بوشهر، گلستان، کیان پارس، بندر عامری، هاله کیش، بندر انزلی، بندر ابوخضیر، استادیوم آزادی و سد کرج و هندورابی  پروژه‌های مختلفی توسط این شرکت  اجرا شده است.

زارع اظهار داشت: 200 نفر در مجموعه مکین دریا فعالیت می‌کنند که 57 نفر  در مجموعه مکین دریای قشم مشغول فعالیت هستند که از این تعداد 30 نفر از نیروهای بومی جزیره هستند.

وی افزود: شرکت مکین دریای قشم در مساحت 22 هزار مترمربع سوله و زمین در حال فعالیت است.

مدیرعامل شرکت مکین دریای قشم  تصریح کرد: از سال 95 تا کنون 8 اسکله 69 متری و 6 اسکله 20 متری در میکن دریای قشم ساخته و به بهره برداری رسیده است.

وی ادامه داد: تا پایان سال جاری نیز 6 اسکله 69 متری نیز احداث و به بهره برداری خواهد رسید.

زارع خاطرنشان کرد: در نیمه نخست امسال 6 اسکله شناور مسافربری به ارزش ٣٣ میلیارد ریال در این شرکت ساخته شده است.

وی گفت: شش اسکله فلزی که با هدف پهلوگیری شناورهای مسافربری و به سفارش اداره کل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان ساخته شده است ٤٠ درصد ذخیره ارزی برای کشورمان به همراه داشته و از واردات آن‌ها جلوگیری کرده است.

مدیرعامل شرکت مکین دریای قشم اظهار کرد: هریک از این اسکله ها به طول ٢٠ متر، عرض ٥ متر و ارتفاع ١ متر و شصت سانتی متر  از جنس آهن ساخته شده است.

وی افزود: اسکله های شناور یاد شده، کمتر از شش ماه با دانش و دست توانمند نیروی‌های متخصص بومی و با استفاده از مواد اولیه صد در صد ایرانی، ساخته شده است.

زارع تصریح کرد: این اسکله‌ها برای نصب در بنادر شهید حقانی بندرعباس، شهید ذاکری قشم، لاوان، جاسک، چارک و لنگه بارگیری شده‌اند.

وی ادامه داد: فاز اصلی تولیدات این شرکت، ساخت اسکله‌های شناور آلومینیومی است که از شمال تا جنوب کشور را در برگرفته است.

مدیرعامل شرکت مکین دریای قشم از ساخت و نصب سه اسکله شناور آلومینیومی تفریحی در مجموع با صد و ده متر طول در سال ٩٦ خبر داد وخاطرنشان کرد: این سه اسکله در مجموعه گردشگری منطقه آزاد انزلی نصب شده است.

وی با بیان اینکه یک اسکله آلومینیومی دیگر با طول صد و ده متر و عرض پنج متر ساخته شد، افزود: این اسکله به سفارش سازمان شیلات ایران در خور ابوخضیر واقع در تالاب شادگان استان خوزستان با جزر و مد ۶ متر، در سال ٩٦ نصب شد.

زارع تصریح کرد: اسکله آلومینیومی ابوخضیر که به عنوان نمونه‌ای بی مانند در خاورمیانه است، دارای دو پل دسترسی به طول ١٥ و ١٦ متر است.

وی به ساخت  7 اسکله در مارینا کیش با  288 پارکینگ، چهار اسکله برای پهلوگیری 80 عدد شناور ماهیگیری برای صیادان بومی بندر میرمهنا نیز اشاره کرد و ادامه داد: در راستای توسعه گردشگری در جزیره هندورابی دو اسکله به طول 40  متر برای حمل و نقل مسافر به کیش ساخته و نصب شده است.

http://fna.ir/bp148t

دیدگاه ها غیرفعال است